Svankila Kasenberg 4 46471 Köpmannebro

Köpmannebro

Trevligt läge i Köpmannebro

  • Pris: 1 300 000 SEK
  • Pristyp: Högstbjudande
  • Rum: 4
  • Boarea: 122 kvm
  • Tomtareal/mark: 2 237 kvm

Fastighetsmäklare

Carina Udd

Kommande visningar

Beskrivning

Svankila Kasenberg 4. Ett soldattorp  ifrån 1800talet som renoverats och byggts till med modern standard  men med bibehållen  charm. Enplansvilla med inredd vindsvåning, altaner och gäststuga. 4 rok varav 2-3 sovrum.  Boa  122 kvm. Tomt 2237 kvm.  Trevlig planlösning. Hall, genomgångskök, matrum med utgång till altanen, Badrum med generös storlek med bastu. Rum med öppen spis, vardagsrum samt sovrum. Inredd vindsvåning med rum och sovrum. Uppvärmning via luftluftvärmepump, öppen spis samt direkt el. Gäststuga med sommartid indraget vatten. Egen  borrad brunn och trekammarbrunn. Flera förråd med bra förvaring.  Indragen fiber. Trots närheten till Vänern med stundtals starka vindar har villan ett skyddat läge bland skog och berg. I Köpmannebro vid utfarten av Dalslands kanal  i Vänern finns båtplats att hyra i mån av plats. Ca 8 km till Mellerud med kommunikationer och service. Här finns tåg till Göteborg på ca 1 timma. I Mellerud erbjuds ett stort serviceutbud med matbutiker, restauranger, hantverkare och fina sport och träningsmöjligheter.

Allmän information

  • Pris: 1 300 000 SEK
  • Pristyp: Högstbjudande
  • Antal rum: 4
  • Tomtareal/mark: 2 237 kvm
  • Tomtbeskrivning:
    Välskött tomt med gräsmatta, grusgång och till stor del naturtomt. 
  • Boarea: 122 kvm
  • Boareabeskrivning:
    Areamätning har genomförts 20251112 av Råkoll energi AB
  • Taxeringsvärde byggnad: 1 179 000 SEK
  • Taxeringsvärde mark: 401 000 SEK
  • Totalt taxeringsvärde: 1 580 000 SEK
  • Fastighetsbeteckning: MELLERUD SVANKILA 1:56
  • UppdragsID: GZY T7Z
  • Objektskategori: Småhus
  • Objektstyp: Villa (Typkod: 220)

Byggnad

  • Byggår: 1914
  • Om-/tillbyggnadsår: 2006
  • Utförda renoveringar:
    Under åren 2006-2008 utfördes om och tillbyggnader av villan
  • Typ av ventilation: Självdrag
  • Fönster: 2-glasfönster isoler (enkel)
  • Skorstenstyp: Murad skorsten
  • Utvändiga plåtarbeten: Plåt
  • Avlopp: 3kammarbrunn med infiltration, 2007
  • Vatten: Djupborrad brunn, ca 30 m
  • Taktyp/takbeklädnad: Plåt
  • Grund: Torpargrund/gjuten platta
  • Typ av uppvärmning: Luftluftvärmepump(2011), öppen spis, vedspis, "bakugn", direktel
  • Ålder på värmeanläggning: 2 011
  • Märke på värmeanläggning: Mitsubishi
  • Stomme: Trä
  • Fasadtyp: Stående träpanel
  • Bjälklag: Trä
  • TV/Internet beskrivning:
    Indragen och installerad fiber ifrån Skålleruds fiberförening, se www.skallerudsfiber.se  övertages av ny köpare.
  • Uteplatsbeskrivning:
    Två altaner. En på framsidan och en på baksidan med staket.
  • Övriga byggnader:
    Gäststuga med indraget vatten sommartid. isolerad och Indragen el.
    Förråd delvis isolerad med verkstad, med plats för ved och trädgårdsredskap.
  • Skorstenskommentar:
    Regelbunden brandskyddskontroll och sotning

Energideklaration

  • Energistatus: Energideklaration är beställd

Ekonomi

  • Vatten och avlopp: 2 110 SEK/år
  • Sotning: 1 800 SEK/år
  • Väg: 600 SEK/år
  • Renhållning: 3 600 SEK/år
  • Årlig elförbrukning: 5 338 kWh/år