Kulingvägen 105 46493 Mellerud

Sunnanå

Sjöbod på första parkett

  • Pris: 2 200 000 SEK
  • Pristyp: Högstbjudande
  • Rum: 2
  • Boarea (BOA): 35 kvm
  • Tomtareal/mark: 45 kvm

Fastighetsmäklare

Carina Udd

Kommande visningar

26 april, 2025. 13:00 - 13:30.
Anmäl visning !

Boka visning

Kulingvägen 105 46493 Mellerud, Sunnanå
Datum:
Tid:  
*
Jag godkänner att mina personuppgifter lagras hos mäklaren. Läs mer här. GDPR *
* Obligatoriskt

Beskrivning

Sjöbod  med båtliv i västerläge i Sunnanå Hamn vid Värnen.  Boa 30 kvm . Tomt 45 kvm. Denna sjöbod erbjuder ett bekvämt boende, med egen båtplats, altan i västerläge och med egen badstege. Placerad på yttersta raden av sjöbodar. Här kan tillvaron njutas året om då sjöboden är vinterisolerad. Vid entrén finns en uteplats och egen båtplats. Sjöboden är inredd  med  ljus färgsättning och trägolv. I entréplan finns ett  kök med  inredning av ek. Toalett med wc och handfatskommod.  Matplats vid en gedigen ekbänk med  förvaring. Plats för en stor soffa.  En trappa upp finns ett rymligt sovrum med möblerbar yta. Vissa inventarier ingår i köpet. Låga driftskostnader.  Kostnader för vatten, avlopp, sophämtning, vägavgift ingår i samfällighetsföreningen. Servicebyggnad med tvättmaskiner och gästrum finns att hyra. Sunnanå Hamn är ett populärt fritidsområde och utflyktsmål vid Vänern,  som erbjuder båthamn, restaurang och olika aktiviteter sommartid. Fina natur och promenad samt cykelvägar finns i området. Ca 4 km till Mellerud med service och kommunikationer.

Allmän information

  • Pris: 2 200 000 SEK
  • Pristyp: Högstbjudande
  • Antal rum: 2
  • Tomtareal/mark: 45 kvm
  • Tomtbeskrivning:
    Vattentomt/friköpt tomt
  • Boarea (BOA): 35 kvm
  • Boareabeskrivning:
    Lantmäteriet har en  angiven boa på 30 kvm  enligt säljaren  boa 35 kvm
  • Taxeringsvärde byggnad: 280 000 SEK
  • Taxeringsvärde mark: 430 000 SEK
  • Totalt taxeringsvärde: 710 000 SEK
  • Fastighetsbeteckning: MELLERUD SUNNANÅ 1:37
  • UppdragsID: G0R 4PQ
  • Objektstyp: Sjöbod (Typkod: 220)

Byggnad

  • Byggår: 2012
  • Typ av ventilation: Självdrag
  • Fönster: 2-glasfönster
  • Avlopp: Kommunalt avlopp
  • Vatten: Kommunalt vatten året om
  • Taktyp/takbeklädnad: Papp
  • Typ av uppvärmning: Direktverkande el
  • Stomme: Trä
  • Grundmur: Flytande betongelement
  • Fasadtyp: Liggande träfasad, målat med järnvitriol
  • Uteplatsbeskrivning:
    Vid entrén i öster finns en privat båtplats, sjödjupet kan variera mellan 2-3 m. En uteplats med en vit soffa med förvaring av ex. flytvästar.
    Anslutning till  altanen i väster ca 20 kvm sker inifrån sjöboden. Avskild med träplank till intilliggande sjöbodar. Metallstaket med träräcke.
  • Övriga byggnader:
    Sunnanå samfällighetsförening har tillgång till en servicebyggnad. Här finns Gästrum, toaletter, dusch samt tvättstuga. Här finns även en postlåda till varje sjöbod.

Ekonomi

  • Samfällighet: 4 878 SEK/år
  • Årlig elförbrukning: 1 750 kWh/år
  • Elkostnad: 4 000 SEK/år
  • Försäkring: 1 386 SEK/år
  • Summa driftkostnad: 10 264 SEK/år

  • Boendekostnadskalkyl:
    Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

Övriga rättigheter och belastningar

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Gemensamhetsanläggning
  • Beskrivning:
    MELLERUD SUNNANÅ GA:1

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Gemensamhetsanläggning
  • Beskrivning:
    MELLERUD SUNNANÅ GA:4

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Gemensamhetsanläggning
  • Beskrivning:
    MELLERUD SUNNANÅ GA:2

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Planer och bestämmelser
  • Beskrivning:
    Sunnanå hamn och sunnanå lagun, Detaljplan (Beslutsdatum: 2010-06-11, Registreringsdatum: 2010-09-17)

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Samfällighet
  • Beskrivning:
    MELLERUD SUNNANÅ S:17

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Samfällighet
  • Beskrivning:
    MELLERUD SUNNANÅ S:1

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Avtalsrättigheter
  • Beskrivning:
    Avtalsnyttjanderätt OMRÅDE

Parkering

    • Parkering finns i närområdet.

Rumsbeskrivningar

  • Entré  med  Båtplats och vit soffa med förvaring
    Första plan  har ekparkettgolv och vitmålad vägg. Synliga bjälkar i taket samt vägghylla.
    Fönster vid entrén och helglasade pardörrar mot altanen i väster.
    Allrummet har toalett,  plats för bardisk soffmys och kök.   en trevlig matplats vid en kombinerad bardisk med en gedigen ekbänk och förvaring,plats för en 
    Toalett med wc, och handfat. våtrumsgolv och våtrumsmatta. Förvaringsskåp och spegel med belysning. Varmvattenberedare.
    Kök med inredning av ek,  kyl, diskmaskin, spis med häll och spisfläkt. Diskbänk med bänkskivor av laminat.
    En trevlig matplats vid en gedigen ekbänk med  förvaring.
    Andra plan har trägolv och grön tapet.
    Sovrum med  rymlig yta för övernattning och  möblering
    Fönster med morgonsol,  samt fönster med rullgardin i väster.

Området

Mitt i natursköna Dalsland ligger Mellerud vid Vänerns strand. Här finns allt från skogar och vandringsleder till ett rikt kultur utbud på vårt kulturbruk. Dalsland brukar ofta kallas för Sverige i miniatyr, med alla sjöar och den vackra naturen så gör det sig välförtjänt av det smeknamnet. Här finns också den så kända Dalslands kanal, vattensystemet som sammanlänkar Vänern med Norge och lockar tusentals turister varje år. Vi har Vita Sannar som brukar kallas Vänerns riviera med sin långa sandstrand. Sunnanå Hamn är en trevlig småbåtshamn som även har fått smeknamnet" Trollingens mecka". Finn lugnet genom att blicka ut över Vänerns vattenspegel eller via en härlig promenad i det närliggande naturreservatet.
Cykelväg hela vägen in till Melleruds centrum, där finns bla läkare, barnomsorg samt skola upp till gymnasienivå. Banker, butiker, bibliotek, systembolag, apotek friskvårdscentrum med bla pool, kulturbruket med flertal kulturarrangemang, bio och mycket mer. 
I Sunnanå gästhamn kan man under sommartid finna enklare livsmedel och det finns här en utsökt restaurang som är väl värt ett besök.
  • Kommunikationer:
    Vid Resecentrum i Mellerud finns busskommunikation till Vänersborg, Dals Ed, Åmål mm samt tåg till Göteborg och Karl
  • Dokument & Länkar

    Karta

    Intresseanmälan

    Jag godkänner att mina personuppgifter lagras hos mäklaren. Läs mer här. (GDPR) *
    * Obligatoriskt