Härjulfs väg 9 84295 Lillhärdal

Lillhärdal

Villa med dubbelgarage centralt i Lillhärdal!
  • Pris: 360 000 SEK
  • Pristyp: Utgångspris
  • Rum: 5
  • Boarea: 99 kvm
  • Biarea (BIA): 63 kvm
  • Tomtareal/mark: 1 331 kvm

Fastighetsmäklare

Yvonne Larsson

Kommande visningar

Varmt välkommen att boka tid för visning, yvonne@nordicafastighetsbyra.se, 0703-65 65 66,
14 maj, 2026
Enbart bokade visningar
Välkommen att boka in tid för visning: yvonne@nordicafastighetsbyra.se 
0703-656566

Boka visning

Härjulfs väg 9 84295 Lillhärdal, Lillhärdal
Datum:
Tid:  
*
Jag godkänner att mina personuppgifter lagras hos mäklaren. Läs mer här. GDPR *
Vardagsrum
Sovrum 1
Sovrum 1
Sovrum 2
Sovrum 2
Entréhall
Entréhall
Sovrum 3
Sovrum 3
Sovrum 4
Sovrum 4

Beskrivning

Välkommen till denna  trevliga villa som ligger mitt i byn! Fastigheten har bergvärme, ett gediget dubbelgarage, en paviljong och förrådsbyggnad/gäststuga.
Entrévåningen består av hall, kök, vardagsrum, två sovrum och toalett. Övervåning med två sovrum och ett badrum.
Källare med tvättstuga, pannrum med dusch, matkällare, förrådsrum, och ett rum med handfat och hall med egen ingång.
Skoterled går alldeles bakom huset.

Allmän information

  • Pris: 360 000 SEK
  • Pristyp: Utgångspris
  • Antal rum: 5
  • Tomtareal/mark: 1 331 kvm
  • Boarea: 99 kvm
  • Biarea (BIA): 63 kvm
  • Taxeringsvärde byggnad: 190 000 SEK
  • Taxeringsvärde mark: 53 000 SEK
  • Totalt taxeringsvärde: 243 000 SEK
  • Fastighetsbeteckning: HÄRJEDALEN LILLHÄRDALS KYRKBY 6:12
  • UppdragsID: GN4 MJT
  • Objektskategori: Småhus

Byggnad

  • Byggår: 1953
  • Typ av ventilation: Självdrag
  • Fönster: 2-glasfönster
  • Avlopp: Kommunalt avlopp
  • Vatten: Kommunalt vatten året om
  • Taktyp/takbeklädnad: Plåt
  • Grund: Betong med källare
  • Typ av uppvärmning: Vattenburet system, bergvärmepump.
  • Stomme: Betong
  • Grundmur: Betong
  • Fasadtyp: Puts
  • Bjälklag: Betong
  • Uteplatsbeskrivning:
    Trädgårdstomt med gräsmatta goda möjligheter för odling och paviljong.
  • Övriga byggnader:
    Garage med dubbelport, förrådsbyggnad och paviljong. Direktverkande el i övriga byggnader.

Ekonomi

  • Vatten och avlopp: 8 772 SEK/år
  • Renhållning: 1 610 SEK/år
  • Årlig elförbrukning: 15 254 kWh/år
  • Elkostnad: 30 550 SEK/år
  • Försäkring: 3 169 SEK/år
  • Summa driftkostnad: 44 101 SEK/år
  • Antal personer i hushållet: 1

  • Fastighetsskatt/-avgift: 1 823 SEK

  • Boendekostnadskalkyl:

Inteckning

  • Inteckningar: 5
  • Totalt belopp: 63 800 SEK

Övriga rättigheter och belastningar

  • Typ av övriga rättigheter och belastningar: Planer och bestämmelser
  • Beskrivning:
    Detaljplan (Beslutsdatum: 1991-11-29, Senast ändrad: 2020-10-21)

Parkering

    • Grusad uppfart med plats för flertalet bilar.

Rumsbeskrivningar

  • ENTRÉPLAN
    HALL
    Målad vägg, klinkers golv. Hylla med plats för klädförvaring.