Violgången 263
Elinelunds Sommarstad
Trivsam stuga med stort trädäck och soliga uteplatser
Välplanerad stuga med inglasat uterum, nytt badrum och fint ljusinsläpp. Stor, trivsam tomt med generöst trädäck och flera uteplatser. Här finns en fin helhet med både funktion och sommarkänsla.
-
Pris: 795 000 SEK
-
Pristyp: Utgångspris
-
Rum: 2
-
Boarea: 40 kvm
-
Biarea (BIA): 12 kvm
-
Tomtareal/mark: 403 kvm

Planlösning
Beskrivning
Välkommen till Violgången 263 – en välplanerad och mycket trivsam stuga där både invändiga ytor och den generösa tomten samspelar på ett harmoniskt sätt. Här erbjuds en genomtänkt planlösning, ett nyrenoverat badrum och flera inbjudande uteplatser som skapar en tydlig sommarkänsla. Invändigt möts du av en ljus och öppen känsla där allrum och kök binds samman på ett naturligt sätt. Allrummet har fint ljusinsläpp från stora fönsterpartier och erbjuder gott om plats för både soffgrupp och umgänge. Den halvöppna lösningen mot köket skapar en social yta där det är enkelt att samlas. Köket är funktionellt utformat med bra arbetsytor och förvaring. Här finns även tvättmaskin integrerad, vilket ger extra bekvämlighet. Från köket nås det inglasade uterummet – en av stugans verkliga höjdpunkter. Här sitter du skyddat och ljust med utsikt över trädgården, vilket förlänger säsongen och skapar ytterligare en plats för både vardag och umgänge. Stugan erbjuder även ett separat sovrum i lugnt läge samt en praktisk hall med förvaring. Badrummet är smakfullt renoverat och håller en modern standard med dusch, wc och kommod. Tomten är något utöver det vanliga – generös, väl disponerad och med flera tydliga zoner för olika behov. Det stora trädäcket blir en naturlig samlingspunkt med gott om plats för både matgrupp och solstolar. Här finns även ytterligare uteplats i trädgården, vilket gör det enkelt att följa solen från morgon till kväll. Trädgården är öppen och lättskött med gräsytor, planteringar och inslag av uppväxt grönska som skapar en trivsam inramning. På tomten finns även en förrådsbod från 2018 samt praktiska gångar som binder samman ytorna på ett genomtänkt sätt. Det här är en stuga som erbjuder en mycket fin helhet – där planlösning, standard och utemiljö tillsammans skapar ett boende att verkligen trivas i.
Allmän information
-
Pris: 795 000 SEK
-
Pristyp: Utgångspris
-
Tillträde: Enligt överenskommelse
-
Antal rum: 2
-
Tomtareal/mark: 403 kvm
-
Boarea: 40 kvm
-
Biarea (BIA): 12 kvm
-
Taxeringsvärde byggnad: 481 000 SEK
-
Totalt taxeringsvärde: 481 000 SEK
-
Fastighetsbeteckning: : lott 263 inom Elinelunds Sommarstad inom Malmö Limhamn 154:325 (Arrende)
-
UppdragsID: GOZ VS4
-
Objektskategori: Fritidshus
-
Objektstyp: Övrigt
Byggnad
-
Byggår: 1950-tal
-
Om-/tillbyggnadsår: 2023
-
Fönster: 2-glasfönster
-
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
-
Avlopp: Kommunalt avlopp
-
Vatten: Kommunalt vatten under sommarhalvåret (april-oktober).
-
Taktyp/takbeklädnad: Papp
-
Grund: Krypgrund
-
Stomme: Trä
-
Fasadtyp: Liggande träpanel
-
Bjälklag: Trä
-
El kommentar:
Ny elcentral 2017
Energideklaration
-
Energistatus: Energideklaration behövs ej
Ekonomi
-
Elkostnad: 4 500 SEK/år
-
Försäkring: 2 200 SEK/år
-
Summa driftkostnad: 6 700 SEK/år
-
Kommentar:
I arrendekostnaden till föreningen ingår: Markarrende Medlemsavgift Vatten och avlopp Driftskostnader VA Hushållsopor Fastighetsavgift för tomten
-
Beskrivning av kostnader:
Elkostnaden är schablonberäknad vid normal säsongsanvändning och kan variera beroende på nyttjande och avtal.
-
Arrendekostnad: 10 815 SEK
-
Boendekostnadskalkyl:
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Parkering
- Tiden 15 april till 15 september kan kolonist hyra numrerad parkeringsplats från respektive förening och betala 600 kr per säsong. All annan tid är det tillåtet för kolonist att parkera på markerade platser förutsatt att giltigt parkeringsbevis finns.
Rumsbeskrivningar
Entré via en praktisk entré med plats för avhängning som leder vidare in till hallen, vilken utgör en central del av stugan och binder samman bostadens olika rum. Hallen erbjuder goda förvaringsmöjligheter och ett välkomnande första intryck. Vidare öppnar stugan upp sig mot ett ljust och rymligt allrum med fint ljusinsläpp från stora fönsterpartier och gott om plats för både soffgrupp och umgänge. Allrummet ligger i en halvöppen planlösning mot köket, vilket skapar en social och trivsam yta. Köket är funktionellt utformat med bra arbetsytor och förvaring samt utrustat med spishäll, ugn, diskho och tvättmaskin. Från köket nås det inglasade uterummet som fungerar som en naturlig förlängning av bostaden med generösa glaspartier och fin kontakt med trädgården. Stugan rymmer även ett separat sovrum i lugnt läge med fönster mot grönskan . Badrummet är nyligen renoverat och håller en modern standard med dusch, wc och kommod samt fönster som ger både ljus och vädringsmöjlighet.
Området
Elinelunds Sommarstad är en grönskande oas i sydvästra Malmö, där stadens närhet kombineras med lugnet från naturen. Här promenerar man bland charmiga stugor och uppvuxna trädgårdar, i en miljö som präglas av trivsel, odlarglädje och en tydlig sommarkänsla. Området ligger intill Kalkbrottet med Bunkeflo i söder och nås smidigt via Elinelundsvägen, en förlängning av Bellevuevägen. Här ligger Elinelund på västra sidan och grannföreningen Mossängen på den östra. Föreningen bildades 1949 och består av 273 koloniträdgårdar. Tomten arrenderas medan stugan ägs, och boendet är säsongsbaserat mellan 1 april och 31 oktober. Under vinterhalvåret är vattnet avstängt och permanent boende är inte tillåtet. Stugorna säljs på den öppna marknaden, men medlemskap i föreningen krävs och godkänns i samband med överlåtelsen. För att bli medlem behöver köparen vara folkbokförd i Malmö eller i angränsande kommun.
Kommunikationer:
Goda kommunikationsmöjligheter finns i området med bussförbindelser till centrala Malmö. Hållplats Hyllie Park ligger i anslutning till området, vilket gör det enkelt att ta sig till och från stugan även utan bil.
Vägbeskrivning:
Elinelundsvägen, som är en förlängning av Bellevuevägen, tar dig rakt in i området där Elinelunds Sommarstad finns på västra sidan och grannföreningen Mossängen på östra sidan.